Mají sice vzhled aristokratek s modrou krví, které si potrpí na luxusu, ale kartouzské kočky jsou považovány za zvlášť inteligentní, přátelské a hravé plemeno. Ve Francii je často nazývána psí kočkou, protože miluje mazlení a aportování. Kartouzská kočka ke člověku přilne, v novém prostředí si rychle zvyká a má ráda harmonii. Skvěle vychází jak s dětmi, tak s ostatními kočkami či se psy. Toto plemeno je bezproblémové – usmívající se výraz tváře přesně vystihuje jejich charakter. Takzvaný „kartouzský úsměv“ se odráží také v jejích hlase: na rozdíl od poměrně hlasitých orientálních plemen je mňoukání kartouzské kočky klidné, tiché a ozve se jen když se jí něco nelíbí.

Kartouzské kočky jsou poměrně klidná zvířata, společenská . Jsou tak vhodná pro chov v bytě, ale ocení také volný výběh v zahrádce. Jejich srst se necuchá a téměř vůbec nelínají.
I přes to, že je samozřejmě každá kartouzska trochu jiná, zanechávají si svou povahu a jejich charakter naprosto nezaměnitelný. Kartouzské kočky opravdu nezávislé. Z nepřítomnosti majitele si nic nedělají, zabaví se samy a většinu dne prospí. Není problém je nechat o samotě i pár dní. Stačí zajistit někoho, kdo je nakrmí a vyčistí jim záchod.